O GALERII | AKTUÁLNÍ VÝSTAVA | FOTOGALERIE | KONTAKT | ODKAZY | MUZEUM KÁVY

2009 © Copyright Galerie Scarabeus | Web designed - Shark@

 

HISTORIE

Letné se v období První republiky přezdívalo "Letenský Montmartre" nejan díky poloze na kopci a sídlu AVU, ale také proto, že zde bylo mnoho ateliérů, uměleckých hospůdek a kaváren. Přáním zakladatelky galerie Scarabeus, Kateřiny Ebelové bylo navázat na genius loci lokality umístěné poblíž Letenských sadů a Stromovky. Za patnáct let existence bylo v galerii Scarabeus uskutečněno více než 160 výstav prezentujících tvorbu současných českých tvůrců i zahraničních autorů. Od jara do podzimu se výstavní prostory galerie rozšiřují také do zahrady ve vnitrobloku, kde probíhají nejen vernisáže, ale také koncerty, divadelní a taneční vystoupení, autorská čtení a další kulturní aktivity.

Základem galerijního konceptu jsou autorské individuální a skupinové výstavy. Každoročně probíha ve Scarabeu monotematická expozice zaměřená na určitý umělecký obor nebo techniku, připomeneme některé z nich: Historie ex libris I,II, Fotografické konfrontace, Paličkovaná krajka, Kanafas - historie a současný design, Smaltovaný šperk, Autorská hračka, Masopustní a karnevalové masky, Rodinná loutková divadla. Jednou za rok mají možnost v galerii Scarabeus představit svoji tvorbu studenti a mladí absolventi uměleckých škol.

Součastí prohlídky galerie Scarabeus je také MUZEUM KÁVY ALCHYMISTA, které se věnuje fenoménu kávy z historického, designového i kulturně společenského hlediska. Výstava fotografií "Pražské kavárny a jejich svět" dokumentuje vysokou uměleckou úroveň prvorepublikových interiérů. Image novodobého "Letenského Montmartru" dotváří retro KAVÁRNA A CUKRÁRNA ALCHYMISTA.